A roller gyerek és felnőtt kedvenc szórakozási eszköze egyaránt lehet. Ha a felhasználó nem túl sportos, talán jó ok lesz arra, hogy megszeresse az aktív életmódot. Amikor egy szülő ilyen közlekedési eszközt vásárol a szeme fényének, nem árt elgondolkodnia azon, hogy érdemes-e sok pénzt költeni az első modellre. Sajnos nem minden termék készül minőségi anyagokból, némelyik nem állítható, mások pedig egyáltalán nem alkalmasak a közlekedésre. A tanácsaink segítenek jobban átlátni a roller gyerek igényekhez készült hatalmas választékát és kiválasztani azt, ami ár-érték arányban a legmegfelelőbb!
Roller gyerek és felnőtt felhasználóknak – mi a különbség?
Először is, a gyermekeknek készült modellekre a kicsi méret és a könnyű súly jellemző. Gyakran a kialakításuk is egyszerűbb, például ritkábban összecsukhatóak és nem kifejezetten gyors haladásra tervezték. A legkisebbeknek szánt rollereket néha szülői kezelő fogantyúval és levehető üléssel is fel lehet szerelni.
Általában 50 kg-nál nem nagyobb terhelésre lettek tervezve, míg a felnőtt modellek sokkal nagyobb súlyt bírnak el. Szinte ugyanazokból az elemekből állnak, mint a felnőtt társaik, nevezetesen kormányból, fedélzetből, kerekekből, csapágyakból és fékekből. Mindezen alkatrészeknek megvan a sajátosságuk és árnyalatuk. Például a kormány magassága állítható. Az ezzel a funkcióval rendelkező roller gyereknek kimondottan jó, mert a magasságához igazítható.
A fedélzet is eltérő lehet. A kicsiknek ajánlott széles alappal ellátott modellt vásárolni, mert kényelmesebb rajta állni és megtartani az egyensúlyt. Vásárláskor ügyelni kell arra, hogy a fedélzet ne legyen csúszós. A csúszós aljzat ugyanis nemcsak kényelmetlen, hanem baleset forrása is lehet. Ugyanilyen fontos figyelni a kerekek méretére és anyagára. Ezek készülhetnek műanyagból, szilikonból vagy gumiból. Az utóbbi két lehetőség előnyösebb, mivel sokkal kevesebb zajt csap, megbízhatóbb és hosszabb ideig tart.
A fék jelenléte a roller gyerek változatain nem szükséges, de kívánatos, mert biztonságosabb vezetést tesz lehetővé. A legjobb, ha műanyag lemezekből áll, fém alapon. A teljesen műanyag fék kevésbé megbízható és gyorsabban eltörik.
Az ideális kormánymagasság meghatározása
Ahhoz, hogy gyermeke magabiztosan érezze magát a rolleren, nagyon fontos a megfelelő kormánymagasság kiválasztása. Ehhez mérje meg a könyökhajlattól a padlóig terjedő távolságot. Az így kapott értékhez adjon hozzá 10 cm-t. Ez lesz a kormány állvány optimális magassága. Ha a magasságot helyesen mérte meg, a gyermek karja 90 fokban lesz behajlítva vezetés közben, a háta pedig egyenes marad.
Bébikomp pro és kontra
Sokunknak vannak kora gyermekkori képei bébikomp társaságában, aminek a kialakítása nagyon eltérő volt. A lényege viszont minden esetben megegyezett: egy kis ülésből és kerekekből állt. Akkoriban úgy gondolták, hogy egy ilyen találmány segítségével gyorsabban meg lehet tanulni egyedül járni. Mára a bébikomp kialakítása és a hozzáállás némileg megváltozott.
Sok szülőnek ez elsősorban olyan dolog, amibe be lehet tenni a babát, hogy ne kerüljön veszélyes helyekre. A nagyszülők szintén ragaszkodnak ehhez a kiegészítőhöz. Ugyanakkor gyakran hallani arról, hogy a gyermekorvosok szerint káros. Ezért most sorra veszük a fő előnyöket és hátrányokat.
Mik a bébikomp előnyei?
A legfontosabbak közé tartozik, hogy a gyermek látószöge megváltozik, mert a vízszintes síkból a függőlegesbe kerül. Teljesen járni vagy futni még nem fog tudni, a legjobb esetben csak a kanapék vagy más nagy tárgyak mentén mozog. A bébikomp révén a mozgás szabadsága sokkal nagyobb, a baba új információkat kap, a gondolkodása és intelligenciája pedig tovább fejlődik.
A kicsik örökmozgók és kíváncsiak, de nem valószínű, hogy veszélyes tárgyakat, például konnektorokat vagy ajtónyílásokat érnének el. Kiderült az is, hogy amikor a felnőttek ebbe ültetik gyermekeiket, több idejük marad a pihenésre vagy a házimunkára. A kis felhasználók szintén szeretik, mert színes és játékokkal van felszerelve.
Mik a hátrányok?
A bébikomp rendelkezik néhány hátránnyal is, amiket feltétlenül figyelembe kell venniük a szülőknek. Először is, növelik a sérülés kockázatát. Ez a tartozék könnyű műanyagból készül, így a baba egyszerűen mozoghat benne. De a súlya miatt könnyen fel is borulhat, ha nagyobb tárgyakkal ütközik. A kerekek blokkolhatnak, ha valami beléjük akad, ami szintén felborulással jár.
Mit mondanak a gyermekorvosok?
A szakemberek úgy vélik, hogy ez az eszköz elsősorban a szülőknek kedvez, nem pedig a babának. Ezért azt tanácsolják, hogy a benne való tartózkodást legfeljebb napi 1 órára kell korlátozni, de ezt az időt jobb kis intervallumokra, például 15-20 percre felosztani.
Az orvostudomány nem ad egyértelmű választ ezekről, ezért a döntés a szülőkön múlik, de okos lehet megtudni, hogy másoknak mi a véleménye. Kérdezze meg az ismerőseit, olvassa el a véleményeket és viszonyuljon objektíven a kérdéshez! Az Ön feladata eldönteni, hogy a baba önállóan tanuljon meg járni vagy további eszközök segítségére van szüksége ehhez.